Hány éves kortól lehet szemlencse műtétben gondolkozni, és előtte miért nem?
A látásjavító (dioptria miatti/olvasó szemüveg függetlenség miatti) műtétek esetén 45 éves kortól.
Amennyiben szürkehályog áll fenn, akkor szükség esetén korábban is elvégezhető a műtét.
Általában 45 éves korig működik a saját szemlencsénk alkalmazkodó (akkomodációs) képessége, azaz még tud az adott illető szemüveg nélkül/olvasó szemüveg nélkül olvasni, ezért műtétre csak ezután lesz szükség.
Milyen esetben tud segíteni a lézer és milyenben nem?
A lézeres szemműtéteket alapvetően fiatal rövidlátó (myopiás) páciensek esetén működnek a legjobban. Túllátó azaz hypermetrópiás páciensek is alkalmasak lehetnek a kezelésre, de sokkal szűkebb dioptria tartományban. A tórikus (cilinderes) fénytörési hibák is korrigálhatóak bizonyos dioptria tartományban.
Ezeket a műtéteket – amennyiben a páciens alkalmas rá – bármely életkorban el tudjuk végezni, de 40-45 éves kor felett a műtétektől függetlenül olvasószemüveg használata válhat szükségessé. Ezen műtétek során leegyszerűsítve „belecsiszoljuk” a szaruhártyába a távollátáshoz szükséges dioptriát.
Ezen műtéti fajták egy bizonyos távolságra adnak megfelelő látást (jellemzően távolra).
Az alkalmasságot a vizsgáló orvos dönti el egy alapos vizsgálat után, mely során a páciens igényeit is felmérik, és végül közösen döntik el a megfelelő műtéttípust.
A lézeres szemműtétek jellemzően nem alkalmasak 40 éves kor vagy a felett a teljes szemüveg függetlenség elérésére. Nem alkalmasak a szürkehályog vagy egyéb szembetegségek kezelésére. Nem alkalmasak a tompalátás megszüntetésére.
Hogyan készüljek az alkalmassági vizsgálatra?
Akit érdekel a látásjavítás, annak lehetősége van először egy online teszt kitöltésére.
A vizsgálathoz szükséges általános kérdőívet is elküldjük előre, így az otthon is kitölthető és a vizsgálatkor estleg ezzel már nem kell foglalkoznia a páciensnek.
Az alkalmasság megállapítása egy teljes körű szemészeti vizsgálat, melynek során szemcseppel pupillatágítást is végzünk.
A procedúra kb. másfél órát vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. A vizsgálat után a szemorvos szóbeli és írásbeli tájékoztatást is ad a lehetséges beavatkozásokról, és a pácienssel közösen tudják kiválasztani az adott esetben legoptimálisabb műtéti eljárást.
Miért kell napokkal, esetleg hetekkel a vizsgálat előtt kivennem a kontaktlencsét?
Az alkalmassági vizsgálat nem végezhető el kontaktlencsében, mert a szaruhártya állapotának felmérése kulcsfontosságú a műtét szempontjából, és ennek pontos vizsgálatára csak lencse nélkül van mód.
Mivel a szaruhártya vizsgált adatai – melyeket összességében topográfiás indexeknek ill. adatoknak nevezünk – kontaktlencse viselés során módosulnak, a vizsgálat előtt szükség van néhány napig a kontaktlencsét elhagyni.
Így sokkal pontosabban tudjuk a szaruhártyát és annak egyedi eltéréseit feltérképezni, ezáltal a műtét pontosabban tervezhető. Lágy kontaktlencsét viselőknél 3-5 nap lencsementességet kérünk a vizsgálat előtt, kemény kontaktlencse viselése esetén ez az idő jóval hosszabb, legalább 3 hét kell hogy legyen, mivel ez a típusú lencse nagyobb “deformitást” eredményez a szem felszínén.
Mit vizsgálnak az alkalmassági vizsgálaton és hogyan?
A lencseműtétek előtt először is a látóélességet és a szem egyéb adatait mérjük meg, melyek pontos képet adnak az adott szem jellegzetességeiről az operáló orvosnak.
Fontos része a vizsgálatnak a pupillatágítás, mely során megnézzük, hogy a műtéthez szükséges mértékben kitágul-e egyáltalán a pupilla, látható-e egyéb eltérés a szemlencsén vagy a lencsetokon, illetve így válik lehetővé az alapos szemfenék vizsgálat.
A szemfenék vizsgálat során zárjuk ki, hogy van-e egyéb betegség vagy olyan elváltozás, ami ellenjavallatot jelent a lencseműtét elvégzése szempontjából.
A szemfenék vizsgálat a réslámpánál történik, ahol a páciens fejét egy készülékbe helyezve az orvos egy erős fényt vetít a szem belsejébe egy kis lencse segítségével.
Az elővizsgálat alatt természetesen a vizsgáló orvos megpróbálja felmérni az illető személyiségét és igényeit. Igyekszik felvilágosítani a pácienst a műtét után várható eredményekről, mellékhatásokról. Van lehetőség röviden átbeszélni a műtét menetét és a műtét utáni teendőket.
Mitől függ, hogy milyen műlencsét ültetnek a szemembe?
Megpróbálunk a páciens egyedi igényeinek és elvárásainak leginkább megfelelő lencsét választani.
Az orvos a vizsgálat során az illető személyisége és a kapott eredmények alapján tud tanácsot adni.
Végül egy közös döntés születik, mely nem csak az orvosi szempontokat veszi figyelembe, hanem a páciens igényeit is.
Egyszerre műtik mindkét szemet?
Klinikánkon van lehetőség egyszerre mindkét szem operációjára. Ez több szempontból előnyös.
Aki távolabbról érkezik, annak így könnyebb, „csak egyszer kell izgulni”. 😊
Multifokális műlencse beültetése esetén a hozzászokási időt rövidíti, a gyógyulási idő (munkából kiesett idő) is rövidül ezáltal.
Természetesen ez főleg a páciens döntése, igény szerint lehetőség van a szemek külön napon történő műtétjére is.
A pupillatágítás oka és következménye
A pupilla tágítása a műtéti alkalmasság elbírálására szükség. Ekkor látjuk, hogy a pupilla megfelelő méretűre tágul-e ki, így ítélhető meg a szemlencse állapota. Tágított pupilla mellett vizsgálható meg alaposan a szemet kitöltő üvegtest állapota, és ami talán még ennél is fontosabb a retina (látóhártya) részletei, ide értve az éleslátás helyét is. A különböző műszeres méréseket is megkönnyítheti a tágított pupilla.
A pupilla tágító szemcsepp után a páciens néhány perc után a közeli látását homályosnak érzi, és fényérzékenységet tapasztalhat. Ez amiatt van, mert a pupilla szabályozza normál esetben a beeső fény mennyiségét a fényviszonyoktól függően (mint a fényképező blendéje), illetve az úgynevezett akkomodációban is részt vesz, mely során például az olvasás is lehetővé válik.
A szemcsepp hatása néhány óráig tart, ez függ a szemcsepptől és az egyéni érzékenységtől is. Ezért célszerű kísérőt (sofőrt) hozni, amennyiben autóval érkezik az illető. Ezen kívül napszemüveget is érdemes hozni a vizsgálat utánra a már említett fényérzékenység miatt.
Mi az egyfókuszú lencse és mire jó?
Egyfókuszú lencse egy bizonyos távolságba biztosít megfelelő látást, jellemzően távolra (igény esetén máshová). Ezeket a lencséket szürkehályog esetén alkalmazzuk leggyakrabban, vagy ha a páciens igénye és az orvosi vizsgálatok alapján erre alkalmas valaki.
Látásjavító lencsecsere esetén jellemzően a távoli szemüveg elhagyása lehetséges ezen lencsetípus segítségével. Például, ha valaki nagy dioptriás pluszos vagy mínuszos szemüveggel rendelkezik a távollátáshoz. Ilyen típusú műtét után a többi távolságba szemüveg szükséges. Azaz leggyakrabban az olvasáshoz és a monitoros távolságra.
Mi a multifokális lencse?
Multi-több, fokális-fókuszpontú, vagyis több fókuszpontú műlencse. Az alkalmazott lencsével több távolságra lát élesen a páciens. Elsősorban távolra és közelre, monitor távolságra szemüveget kell viselnie.
Mi a prémium multifokális lencse?
A multifokalis műlencsék legújabb generációja, mellyel távolra, közelre és monitor távolságra is jól lát a páciens.
Megfelelő körülmények között ezek a műlencsék akár teljes szemüveg mentességet is biztosíthatnak.
Hogyan készüljek a műtétre?
A refraktív célú lencse műtétek előtt – a hazai szakmai előírásoknak megfelelően – egy általános/belgyógyászati kivizsgálás szükséges. Hölgyeknél a sminkelés átmeneti felfüggesztése, az esetleges műszempilla eltávolítása szükséges. A műtét napján enni-inni szabad és a rendszeresen szedett gyógyszereket is be lehet venni. A beavatkozás után kísérő szükséges, hiszen a látóélesség még ekkor nem tökéletes és egy UV-szűrővel ellátott napszemüveg, amelyet a műtétet követően az előírt ideig viselni kell a szabadban.
Mi történik a műtét előtt?
A műtét napján néhány ismételt vizsgálatot végzünk.
Ezt követően igény szerint enyhe nyugtató hatású tablettát biztosítunk, majd az előkészítés részeként érzéstelenítő és pupillatágító szemcseppeket adunk a pácienseknek. Ellenőrizzük a vérnyomást és fertőtlenítő oldattal áttöröljük a műtéti területet.
Mi történik a műtét alatt?
A műtét fekvő testhelyzetben történik. A fejet izoláló fóliával takarjuk le, a szemrésbe szemhéj terpesztőt helyezünk a pislogás kivédése érdekében. A műtét alatt végig egy fényforrást kell nézni. Kifejezett fájdalom nem érzékelhető. A műtét kb. 15 percet vesz igénybe szemenként. A két szemen általában pár perc különbséggel egymás után operáljuk.
Mi történik a műtét után? Mikor mehetek haza?
A beavatkozás után rövid megfigyelési idő következik, majd a műtéti értesítő és receptek átadása. Az eljárást végző orvos tanácsokat ad a műtét utáni időszakra és a következő kontroll időpontja is egyeztetésre kerül. A beavatkozást követően kb. 30 perc múlva kísérővel engedjük haza a pácienst.
Mire kell figyelnem lencse műtét után és mikor vannak a kontrollok?
A műtétet követően néhány nap kímélő életmód javasolt, pár napig sportolás és intenzív testgyakorlatok végzése nem javasolt.
Fokozottan oda kell figyelni a szem és a szem körüli területek tisztán tartására, kerülendő, hogy a szembe bármilyen idegen anyag kerüljön.
A szemcseppeket a műtétet követő hetekben az orvosi utasítás szerint szükséges használni.
A műtétet követően 1 nappal és 6 héttel végzünk kontroll vizsgálatokat, amennyiben az operáló orvos ezt másképpen nem rendeli.
Készen áll arra, hogy élesen lásson? Töltse ki online tesztünket és jelentkezzen alkalmassági vizsgálatunkra.