Hány éves kortól lehet lézeres szemműtétben gondolkozni és előtte miért nem?
Lézeres látásjavító műtét 18 éves kor felett ajánlott, amennyiben a beavatkozást megelőző 1 évben a dioptria nem változott jelentősen.
18 év alattiaknál, mivel a növekedési folyamat még nem fejeződött be, nagyobb eséllyel várható a szem méretének, és ennek megfelelően az igényelt korrekciónak is a változása.
Amennyiben a műtétet követően még növekszik a szemgolyó, ismét szemüvegre vagy kontaktlencsére lehet szükség a jó látóélesség eléréséhez, ezért ajánlott mindenképpen a betöltött 18. életévet megvárni.
Milyen esetben tud segíteni a lézer és milyenben nem?
Lézeres látásjavító műtéttel a szaruhártya domborulatának átalakítása történik, ami az addig viselt mínuszos, plusszos, vagy az ún. cilinderes dioptriák megszűnését eredményezi.
A rövidlátók -1.00 és -12.00, a túllátók +1.00 és +3.50, a cilinderes korrekcióval élők pedig -4.00 és +4.00 dioptria astigmia között kezelhetők, és így elhagyhatják a korábban viselt szemüveget vagy kontaktlencsét. A műtétet követően a szem a korábban korrekció viselésével elért látóélességre, esetleg annál jobbra is képes lehet.
Természetesen nem igaz ez a tompalátó szemekre, hiszen, ha valakinek a látóélességén szemüveggel vagy kontaktlencsével nem lehet javítani, ott a lézerkezeléstől sem várható javulás.
Bizonyos szemészeti elváltozások vagy általános betegségek fennállása esetén a lézeres látásjavítás ellenjavallt lehet, ezért a beavatkozás előtt egy alkalmassági vizsgálatra van szükség.
Hogyan készüljek az alkalmassági vizsgálatra?
Akit érdekel a lézeres látásjavítás, annak lehetősége van először egy online teszt kitöltésére.
A vizsgálathoz szükséges általános kérdőívet is elküldjük előre, így az otthon is kitölthető és a vizsgálatkor estleg ezzel már nem kell foglalkoznia a páciensnek.
Az alkalmasság megállapítása egy teljes körű szemészeti vizsgálat, melynek során szemcseppel pupillatágítást is végzünk.
A procedúra kb. másfél órát vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. A vizsgálat után a szemorvos szóbeli és írásbeli tájékoztatást is ad a lehetséges beavatkozásokról, és a pácienssel közösen tudják kiválasztani az adott esetben legoptimálisabb műtéti eljárást.
Miért kell napokkal, esetleg hetekkel a vizsgalat előtt kivennem a kontaktlencsét?
Az alkalmassági vizsgálat nem végezhető el kontaktlencsében, mert a szaruhártya állapotának felmérése kulcsfontosságú a műtét szempontjából, és ennek pontos vizsgálatára csak lencse nélkül van mód.
Mivel a szaruhártya vizsgált adatai – melyeket összességében topográfiás indexeknek ill. adatoknak nevezünk – kontaktlencse viselés során módosulnak, a vizsgálat előtt szükség van néhány napig a kontaktlencsét elhagyni.
Így sokkal pontosabban tudjuk a szaruhártyát és annak egyedi eltéréseit feltérképezni, ezáltal a műtét pontosabban tervezhető. Lágy kontaktlencsét viselőknél 3-5 nap lencsementességet kérünk a vizsgálat előtt, kemény kontaktlencse viselése esetén ez az idő jóval hosszabb, legalább 3 hét kell hogy legyen, mivel ez a típusú lencse nagyobb “deformitást” eredményez a szem felszínén.
Mit vizsgálnak az alkalmassági vizsgálaton és hogyan?
Az alkalmassági vizsgálat során a szem törőerejének (dioptriájának) műszeres bemérése, a szem belnyomásának mérése és a szaruhártya jellemzőinek műszeres vizsgálata történik először, amit szemészeti asszisztens végez.
Ezt követően a páciens egy optometrista kollégához kerül, aki megállapítja a legjobb távoli és közeli látóélesség eléréséhez szükséges dioptria nagyságát. Ezt követi a pupillatágítás, melynek során szemcseppet adunk mindkét szembe.
A kellő pupillatágulat eléréséhez kb. 20 percre van szükség, ez idő alatt vizsgálatot nem végzünk.
Később, tág pupilla mellett a szemorvos ismételt látóélesség vizsgálatot végez, majd réslámpával a szem valamennyi részét átvizsgálja az esetleges szemészeti eltérések kiderítésére.
Ezeken kívül természetesen az orvos kérdésekkel feltérképezi a páciens szemészeti kórelőzményeit, esetleg fenálló egyéb betegségeit, gyógyszereit stb.
Amennyiben a műtéti alkalmasság megállapításra kerül, tájékoztatást ad a lehetséges beavatkozásokról, válaszol a páciens által feltett kérdésekre és segít kiválasztani az adott esetben legoptimálisabb eljárást.
Mitől függ milyen lézeres kezelésre vagyok alkalmas?
Azt, hogy egy adott páciens melyik lézeres látásjavító műtétre alkalmas, számos tényező befolyásolja.
Fontos az életkor, a foglalkozás, az űzött sport típusa, az esetlegesen fennálló általános betegségek, az arc és a szem anatómiai viszonyai, a könnyfilm állapota, a szaruhártya vastagsága, átmérője, szabályossága vagy szabálytalansága, a dioptria nagysága, a szem mélyebb részeinek állapota stb.
Természetesen valaki több eljárásra is alkalmas lehet, ilyenkor a részletes tájékoztatás segíthet eldönteni, hogy a páciens számára melyik a legszimpatikusabb.
Egyszerre műtik mindkét szemet?
A lézeres látásjavító műtét során mindkét szemen egy időben történik a kezelés, így elkerülhető a két szem közti átmeneti dioptria különbség és az utókezelés, ill. gyógyulás is egyszerre valósulhat meg.
A beavatkozás ideje alatt először leggyakrabban a jobb szem lézerkezelése történik meg és rögtön azután következik a bal szemé.
A pupillatágítás oka és következménye
Az alkalmassági vizsgálat szerves része a szemcseppekkel történő, fájdalmatlan pupillatágítás.
Erre részben a pontos dioptria megállapításához van szükség, részben pedig a szemgolyó mélyebben elhelyezkedő, szűk pupilla mellett kevésbé pontosan vizsgálható részeinek feltérképezése miatt, hiszen az alkalmasság megállapításához ez is elengedhetetlen.
A vizsgálat után a pupilla néhány óráig még tág marad, fokozatosan szűkül vissza az eredeti tágasságára.
Ez idő alatt az alkalmazkodási készség romlik, az olvasási képesség átmenetileg csökkenhet és a gépjárművezetés nem ajánlott, ill. esetenként a fokozott fényérzékenység miatt napszemüveg viselése jótékony lehet.
Mi a PRK kezelés?
A PRK kezelés vagy más néven fotorefraktív keratektómia egy régóta alkalmazott felszíni beavatkozás.
Ennek során először a szaruhártya felszíni, ún. hám rétegét eltávolítja a szemorvos, majd ezt követi a lézeres szöveteltávolítás, ami az addig használt dioptria megszűnését eredményezi és csupán néhány másodpercig tart.
A beavatkozás fájdalommentes. A műtét végén egy terápiás, dioptria nélküli lágy kontaktlencsét helyezünk fel a szemre néhány napra.
Ez idő alatt a kontaktlencse éjjel-nappal a szem feszínén marad, a páciensnek nem kell levennie vagy cserélnie.
Ez a hámosodási időszak, amikor az eltávolított felszíni réteg behámosodik, meggyógyul. Közben gyulladást gátló, hámosodást segítő és nedvesítő szemcseppeket kell használni.
A kontaktlencsét a szemorvos egy műtét utáni kontroll vizsgálat során eltávolítja és az utókezelés részeként további szemcseppekkel, tanácsokkal látja el a pácienst.
Mi a Touch Free kezelés? Miért jobb mint a PRK?
A Touch-free kezelés a PRK kezeléshez hasonlóan egy felszíni eljárás, vagyis a műtét első részében itt is eltávolításra kerül a szaruhártya felszíni, ún. hám rétege.
Itt azonban ennek a rétegnek az eltávolítását nem a szemész végzi, hanem ezt is a lézerkészülék, csakúgy mint az ezt követő dioptria eltávolítást, mintegy érintés mentes eljárást biztosítva ezzel az ezt választó pácienseknek.
A beavatkozás fájdalommentes, időtartama lerövidül a PRK műtéthez képest, így még kevésbé megterhelő a páciens számára.
A lézeres hámeltávolítás egyenletesebb széllel történik, mint a PRK-nál, ezért a műtét utáni hámosodási idő csökkenhet.
Az eljárás után itt is terápiás, lágy, dioptria nélküli kontaktlencsét helyezünk fel a szemre a PRK műtéthez hasonlóan.
Utókezelésként itt is hámosodást segítő, gyulladást gátló és nedvesítő szemcseppeket írunk elő.
Mi a Contoura Vision kezelés? Miért jobb mint a hagyományos FEMTO kezelések
A Contoura Vision kezelés az ún. felszín alatti, lebenyes lézerkezelések csoportjába tartozó eljárás.
Itt nem távolítjuk el a szaruhártya felszíni rétegét, a hámot, mint a PRK és Touch-free eljárások során, hanem a szaruhártya felszíne alatt lézeres bemetszést végzünk, ezáltal képezve egy lebenyt, amelyet felhajtunk és így végezzük el a dioptria eltávolítására szolgáló lézerkezelést.
Ezt követően a lebenyt visszahajtjuk az eredeti helyére. Ennél a műtéti típusnál nem szükséges terápiás kontaktlencsét felhelyezni a szemre.
A beavatkozás fájdalommentes és gyorsabb gyógyulást eredményez, mint a felszíni eljárások.
A Contoura műtét egy topográfia vezérelt eljárás, ami abszolút személyre szabott, mivel az adott páciens szaruhártyájának egyedi eltéréseit (az ún. magasabb rendű aberrációkat) is figyelembe veszi a kezelés során, szemben a hagyományos lebenyes eljárásokkal, ezáltal biztosítja az elérhető legjobb látóélességet.
A műtétet követően a páciensek néhány óra múlva már jól látnak, másnapra a látóélességük akár a 120-150%-ot is elérheti, így munkájukhoz is hamarabb visszatérhetnek.
Az utókezelés rövidebb mint a felszíni kezeléseknél, és itt is gyulladást gátló és nedvesítő szemcseppek használata szükséges.
Hogyan készüljek a műtétre?
A lézeres látásjavító műtét a páciens részéről nem igényel különösebb előkészületet, de a korábban viselt kontaktlencsét annak típusától függően néhány nappal a beavatkozás előtt el kell hagyni.
A korábban szedett fehérje tartalmú étrendkiegészítőt abba kell hagyni.
Hölgyeknél a sminkelés átmeneti felfüggesztése, az esetleges műszempilla eltávolítása szükséges.
A műtét napján enni-inni szabad és a rendszeresen szedett gyógyszereket is be lehet venni.
A beavatkozás után kísérő szükséges, hiszen a látóélesség még ekkor nem tökéletes és egy UV-szűrővel ellátott napszemüveg, amelyet a műtétet követően az előírt ideig viselni kell a szabadban.
Mi történik a műtét előtt?
A műtét napján néhány ismételt vizsgálatot végzünk, még egyszer ellenőrizzük a látóélességet, majd ezek alapján véglegesítjük a műtéti tervet.
Ezt követően igény szerint enyhe nyugtató hatású tablettát biztosítunk, majd az előkészítés részeként érzéstelenítő szemcseppeket adunk a pácienseknek.
Ellenőrizzük a vérnyomást és fertőtlenítő oldattal áttöröljük a műtéti területet.
Mi történik a műtét alatt?
A beavatkozás alatt a páciens a hátán fekszik, kényelmes pozícióban.
Az éppen nem operált szemet leragasztjuk, ezzel is segítve, hogy az operálandóval a helyes irányba tudjon nézni a páciens.
A pislogás elkerülésére nyitvatartó eszközt helyezünk a szemrésbe. A műtét közben igény szerint folyamatosan tájékoztatást adunk az adott lépésről, szükség esetén további érzéstelenítő cseppet adunk és próbáljuk a páciens esetleges feszültségét minél inkább oldani, akár beszélgetéssel is.
Mi történik a műtét után? Mikor mehetek haza?
A beavatkozás után rövid megfigyelési idő következik, majd a műtéti értesítő és receptek átadása.
Az eljárást végző orvos tanácsokat ad a műtét utáni időszakra és a következő kontroll időpontja is egyeztetésre kerül.
A beavatkozást követően kb. 30 perc múlva kísérővel engedjük haza a pácienst.
Mire kell figyelnem PRK műtét után és mikor vannak a kontrollok?
A PRK műtét után figyelni kell arra, hogy a szemre felhelyezett kontaktlencse lehetőleg ne essen le, ezért nem szabad dörzsölni a szemet.
A hámosodásig víz nem érheti, ezért nem ajánlott megmosni.
Az előírt szemcseppeket pontosan kell alkalmazni a megfelelő gyógyulás érdekében.
Szabad levegőn UV-szűrővel ellátott napszemüveget kell viselni az orvos által előírt ideig.
Fizikai aktivitás, sport néhány napig kerülendő és a smink mellőzését is kérjük néhány hétig.
Fehérje tartalmú étrendkiegészítő szedése nem megengedett néhány hónapig.
Az első kontroll vizsgálatra a műtétet követő harmadik napon kerül sor, ekkorra a hámosodás általában befejeződik és eltávolítjuk a műtét végén felhelyezett terápiás kontaktlencsét.
Terápiát módosítunk és tanácsokkal látjuk el a pácienst a következő vizitig.
Az ezt követő kontrollvizsgálatok időpontjait a műtétet végző orvos határozza meg, de tervezetten a műtét után 1, 3 és 6 hónappal ellenőrizzük a pácienseket.
Mire kell figyelnem Touch Free műtét után és mikor vannak a kontrollok?
A Touch-free műtét után figyelni kell arra, hogy a szemre felhelyezett kontaktlencse lehetőleg ne essen le, ezért nem szabad dörzsölni a szemet.
A hámosodásig víz nem érheti, ezért nem szabad megmosni. Az előírt szemcseppeket pontosan kell alkalmazni a megfelelő gyógyulás érdekében. Szabad levegőn UV-szűrővel ellátott napszemüveget kell viselni az orvos által előírt ideig.
Fizikai aktivitás, sport néhány napig kerülendő és a smink mellőzését is kérjük néhány hétig.
Fehérje tartalmú étrend kiegészítő szedése nem megengedett néhány hónapig.
Az első kontroll vizsgálatra a műtétet követő harmadik napon kerül sor, ekkorra a hámosodás általában befejeződik és eltávolítjuk a műtét végén felhelyezett terápiás kontaktlencsét.
Terápiát módosítunk és tanácsokkal látjuk el a pácienst a következő vizitig.
Az ezt követő kontrollvizsgálatok időpontjait a műtétet végző orvos határozza meg, de tervezetten a műtét után 1, 3 és 6 hónappal ellenőrizzük a pácienseket.
Mire kell figyelnem Contoura Vision műtét után és mikor vannak a kontrollok?
Contoura műtétet követően a szemet nem szabad megdörzsölni, mert a szaruhártyában képzett lebeny elmozdulhat.
Az első éjszaka javasoljuk, hogy háton fekve aludjanak a páciensek. A szembe víz nem mehet kb. 1 hónapig, megmosni nem szabad.
A szabadban UV-szűrővel ellátott napszemüveget kell viselni az orvos által előírt ideig.
A fizikai aktivitás, sport néhány napig kerülendő, valamint a sminkelés is.
Az előírt szemcseppeket pontosan kell alkalmazni a megfelelő gyógyulás érdekében.
Az első kontroll vizsgálatra a műtétet követő napon kerül sor, ezután 1 hét, majd 2 hónap múlva vannak a tervezett ellenőrző vizsgálatok, természetesen ettől adott esetben eltérhet a műtétet végző orvos. A végső kontroll a beavatkozás után 6 hónappal történik meg.
Mire kell általánosságban figyelnem lézeres szemműtét után?
Lényeges, hogy a látásjavítás folyamata a műtéttel nem ér véget, a végső eredmény szempontjából nagyon fontos az utókezelés is.
Ez az orvos által előírt szemcseppek pontos alkalmazását és a kontroll vizsgálatokon való megjelenést is jelenti, hiszen ekkor tudjuk a gyógyulási folyamatot ellenőrizni és szükség esetén a kezelést módosítani annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el végül.
A beavatkozás után 3-6 hónapig UV-szűrővel ellátott napszemüveget szükséges viselni szabad levegőn, és a tervezett terhességet a műtét után legalább 3 hónappal javasolt időzíteni.
Készen áll arra, hogy élesen lásson? Töltse ki online tesztünket és jelentkezzen alkalmassági vizsgálatunkra.