Árainkat 2023. április 15-ig alkalmassági vizsgálatra jelentkező pácienseinknek tudjuk garantálni. Info X
Miért alakul ki az olvasószemüveges állapot?
Az olvasóképesség csökkenése, a szemgolyó belső részében található szemlencse természetes öregedési folyamata, mely jellemzően 45-50 éves korban kezdődik. Mivel a szemlencse rugalmassága fokozatosan csökken, így a közelre fókuszáló képessége egyre romlik, és az olvasott szöveget egyre hátrébb kell tartani, később pedig olvasószemüveg használata válik nélkülözhetetlenné. Ez a jelenség előbb-utóbb mindenkinél kialakul, azoknál is, akik korábban csak távolra használtak szemüveget, így egy távoli szemüvegtől vagy kontaktlencsétől eltérő dioptriájú közeli szemüveg használata számukra is szükséges lesz.
Mindenki olvasószemüveges lesz?
Ahogy testünk minden része, úgy szemünk is természetes öregedési folyamatokon megy át. A szemlencse rugalmasságának csökkenése – akárcsak az őszülés – egy természetes jelenség, mely előbb-utóbb mindenkinél jelentkezik. Amennyiben valaki túllátó (vagyis plusz dioptriás szemüveget használ) vagy ún. emmetropiás (vagyis távolra szemüveg nélkül jól lát), úgy olvasáshoz plusz dioptriás szemüvegre lesz szüksége. Kis fokú rövidlátók (vagyis mínusz dioptriások) esetében előfordulhat, hogy olvasáshoz nem lesz szükségük külön szemüvegre, azonban olvasóképességük nekik is megszűnik, amennyiben távoli szemüveget vagy kontaktlencsét viselnek, így azokat olvasáshoz mindig le kell venniük.
Ha korábban is szemüveges voltam, hogyan befolyásolja a látásom az olvasószemüveg megérkezése?
Akik korábban is szemüveget viseltek, azt tapasztalhatják, hogy távoli szemüvegük viselése ellenére a közeli dolgok egyre homályosabbá válnak, az olvasott szöveget egyre távolabb kell tartani. Egy idő után egy újabb, a távoli szemüvegtől eltérő dioptriájú szemüvegre lesz szükségük. Kis fokú rövidlátók (vagyis mínusz dioptriások) esetében előfordulhat, hogy olvasáshoz nem lesz szükségük külön szemüvegre, azonban olvasóképességük nekik is megszűnik, amennyiben távoli szemüveget vagy kontaktlencsét viselnek, így azokat olvasáshoz mindig le kell venniük.
Hogyan kezelhető az olvasószemüveg probléma?
Az olvasószemüveg kezelések két nagy csoportját különböztetjük meg: a lézeres szemműtéteket valamint a refraktív célú szemlencse műtéteket. A lézeres olvasószemüveg kezelések alapelve, hogy az egyik szemet távollátáshoz, a másikat olvasáshoz korrigáljuk, így a két szem együttes használata esetén szemüveg használatra nem lesz szükség. A refraktív szemlencse műtétek esetén viszont mindkét szemet egyformán korrigáljuk két oldali multifokális műlencse beültetéssel. Ebben az esetben a páciensek mindkét szemet tudják használni távoli és közeli látásra is.
Mitől függ, hogy lézerrel kezeljük az olvasószemüveg problémát?
Számos tényező van, ami befolyásolja, hogy kinek melyik kezelés a legideálisabb. A műtétet megelőzően egy alkalmassági vizsgálaton szükséges részt venni, ahol felmérjük pácienseink szemészeti paramétereit és egyéni igényeiket. Amennyiben a szaruhártya paraméterei lehetővé teszik a lézeres szemműtét elvégzését, felmérjük a két szem „együttlátó” képességét. Fontos tudni, hogy a lézeres olvasószemüveg kezelések után az agynak idő kell, amíg megszokja és megtanulja a két szemből érkező eltérő képek értelmezését, és kialakul a végleges látásminőség.
Mitől függ, hogy lencsével kezeljük az olvasószemüveg problémát?
Számos tényező van, ami befolyásolja, hogy kinek melyik kezelés a legideálisabb. A műtétet megelőzően egy alkalmassági vizsgálaton szükséges részt venni, ahol felmérjük pácienseink szemészeti paramétereit és egyéni igényeiket. Amennyiben a szaruhártya paraméterei nem teszik lehetővé a lézeres szemműtét elvégzését, vagy a szemlencsében már korral járó elváltozások láthatók, úgy ideálisabb megoldást jelent a refraktív célú lencseműtét, ami során a szemlencse helyére multifokális műlencse kerül beültetésre.
Ez életre szóló megoldást jelent, a látásproblémákra, és a későbbiekben már nem kell tartani a dioptriák változásától sem.
Hogyan készüljek az olvasószemüveg alkalmassági vizsgálatra?
Akit érdekel a látásjavítás, annak lehetősége van először egy online teszt kitöltésére, amely honlapunkon elérhető. A vizsgálathoz szükséges általános kérdőívet is elküldjük előre, így az otthon is kitölthető és a vizsgálatkor estleg ezzel már nem kell foglalkoznia a páciensnek. Az alkalmasság megállapítása egy teljes körű szemészeti vizsgálat, melynek során szemcseppel pupillatágítást is végzünk. A procedúra kb. másfél-két órát vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. A vizsgálat után a szemorvos szóbeli és írásbeli tájékoztatást is ad a lehetséges beavatkozásokról, és a pácienssel közösen tudják kiválasztani az adott esetben legoptimálisabb műtéti eljárást.
Miért kell napokkal a vizsgálat előtt kivennem a kontaktlencsét, esetleg hetekkel korábban?
Az alkalmassági vizsgálat nem végezhető el kontaktlencsében, mert a szaruhártya állapotának felmérése kulcsfontosságú a műtét szempontjából, és ennek pontos vizsgálatára csak lencse nélkül van mód. Mivel a szaruhártya vizsgált adatai – melyeket összességében topográfiás indexeknek ill. adatoknak nevezünk – kontaktlencse viselés során módosulnak, a vizsgálat előtt szükség van néhány napig a kontaktlencsét elhagyni.
Így sokkal pontosabban tudjuk a szaruhártyát és annak egyedi eltéréseit feltérképezni, ezáltal a műtét pontosabban tervezhető. Lágy kontaktlencsét viselőknél 3-5 nap lencsementességet kérünk a vizsgálat előtt, kemény kontaktlencse viselése esetén ez az idő jóval hosszabb, legalább 3 hét kell hogy legyen, mivel ez a típusú lencse nagyobb “deformitást” eredményez a szem felszínén.
Mit vizsgálnak az olvasószemüveg alkalmassági vizsgálaton és hogyan?
Az alkalmassági vizsgálat során a szem törőerejének (dioptriájának) műszeres bemérése, a szem belnyomásának mérése és a szaruhártya jellemzőinek műszeres vizsgálata történik először, amit szemészeti asszisztens végez.
Ezt követően a páciens egy optometrista kollégához kerül, aki megállapítja a legjobb távoli és közeli látóélesség eléréséhez szükséges dioptria nagyságát. Ezt követi a pupillatágítás, melynek során szemcseppet adunk mindkét szembe.
A kellő pupillatágulat eléréséhez kb. 20 percre van szükség, ez idő alatt vizsgálatot nem végzünk.
Később, tág pupilla mellett a szemorvos ismételt látóélesség vizsgálatot végez, majd réslámpával a szem valamennyi részét átvizsgálja az esetleges szemészeti eltérések kiderítésére. Ezeken kívül természetesen az orvos kérdésekkel feltérképezi a páciens szemészeti kórelőzményeit, esetleg fennálló egyéb betegségeit, gyógyszereit stb. Amennyiben a műtéti alkalmasság megállapításra kerül, tájékoztatást ad a lehetséges beavatkozásokról, válaszol a páciens által feltett kérdésekre és segít kiválasztani az adott esetben legoptimálisabb eljárást.
Milyen lencsét ültetnek be olvasószemüveg kezelés esetén?
Az olvasószemüveg kezelések döntő többségét ún. refraktív célú-, más néven látásjavító szemlencse műtéttel végezzük. Ennek során a funkcióját már ellátni nem képes, közeli fókuszálásra már nem alkalmas szemlencsét eltávolítjuk, és a helyére multifokális műlencsét ültetünk. Ma már számos prémium multifokális műlencse is elérhető, melyekkel a korábban tapasztalható zavaró fényjelenségek mértéke töredékére csökkenthető, és a szemet képessé teszik nem csak a távoli-, közeli-, de a monitor távolságokra való fókuszálásra is. A műlencsék torikus változatával akár a cilinderes fénytörési hibák is korrigálhatók.
Pupillatágítás oka és következménye
Az alkalmassági vizsgálat szerves része a szemcseppekkel történő, fájdalommentes pupillatágítás.
Erre részben a pontos dioptria megállapításához van szükség, részben pedig a szemgolyó mélyebben elhelyezkedő, szűk pupilla mellett kevésbé pontosan vizsgálható részeinek feltérképezése miatt, hiszen az alkalmasság megállapításához ez is elengedhetetlen.
A vizsgálat után a pupilla néhány óráig még tág marad, fokozatosan szűkül vissza az eredeti tágasságára.
Ez idő alatt az alkalmazkodási készség romlik, az olvasási képesség átmenetileg csökkenhet és a gépjárművezetés nem ajánlott, illetve esetenként a fokozott fényérzékenység miatt napszemüveg viselése jótékony lehet.
Egyszerre műtik mindkét szemet?
A látásjavító műtét során mindkét szemen egy időben történik a kezelés, így elkerülhető a két szem közti átmeneti dioptria különbség és az utókezelés, ill. gyógyulás is egyszerre valósulhat meg.
Természetesen, amennyiben valamilyen okból kifolyólag valakinek kifejezett kérése, hogy a két szem műtétje ne egyszerre történjen, úgy azokat külön napokon is készséggel elvégezzük.
Hogyan készüljek a műtétre?
A páciens részéről nem igényel különösebb előkészületet, de a korábban viselt kontaktlencsét annak típusától függően néhány nappal a beavatkozás előtt el kell hagyni. A refraktív célú lencse műtétek előtt – a hazai szakmai előírásoknak megfelelően – egy általános/belgyógyászati kivizsgálás szükséges. Hölgyeknél a sminkelés átmeneti felfüggesztése, az esetleges műszempilla eltávolítása szükséges. A műtét napján enni-inni szabad és a rendszeresen szedett gyógyszereket is be lehet venni. A beavatkozás után kísérő szükséges, hiszen a látóélesség még ekkor nem tökéletes és egy UV-szűrővel ellátott napszemüveg, amelyet a műtétet követően az előírt ideig viselni kell a szabadban.
Mi történik a műtét előtt?
A műtét napján néhány ismételt vizsgálatot végzünk.
Ezt követően igény szerint enyhe nyugtató hatású tablettát biztosítunk, majd az előkészítés részeként érzéstelenítő és pupillatágító szemcseppeket adunk a pácienseknek. Ellenőrizzük a vérnyomást és fertőtlenítő oldattal áttöröljük a műtéti területet.
Mi történik a műtét alatt?
A beavatkozás alatt a páciens a hátán fekszik, kényelmes pozícióban. Az éppen nem operált szemet leragasztjuk, ezzel is segítve, hogy az operálandóval a helyes irányba tudjon nézni a páciens. A pislogás elkerülésére nyitvatartó eszközt helyezünk a szemrésbe. A műtét közben igény szerint folyamatosan tájékoztatást adunk az adott lépésről, szükség esetén további érzéstelenítő cseppet adunk és próbáljuk a páciens esetleges feszültségét minél inkább oldani, akár beszélgetéssel is.
Mi történik a műtét után? Mikor mehetek haza?
A beavatkozás után rövid megfigyelési idő következik, majd a műtéti értesítő és receptek átadása. Az eljárást végző orvos tanácsokat ad a műtét utáni időszakra és a következő kontroll időpontja is egyeztetésre kerül. A beavatkozást követően kb. 30 perc múlva kísérővel engedjük haza a pácienst.
Mire kell figyelnem lencse olvasószemüveg műtét után és mikor vannak a kontrollok?
A műtétet követően néhány nap kímélő életmód javasolt, pár napig sportolás és intenzív testgyakorlatok végzése nem javasolt. Fokozottan oda kell figyelni a szem és a szem körüli területek tisztán tartására, kerülendő, hogy a szembe bármilyen idegen anyag kerüljön. A szemcseppeket a műtétet követő hetekben az orvosi utasítás szerint szükséges használni. A műtétet követően 1 nappal és 6 héttel végzünk kontroll vizsgálatokat, amennyiben az operáló orvos ezt másképpen nem rendeli.
Mire kell figyelnem lézeres olvasószemüveg műtét után és mikor vannak a kontrollok?
A műtétet követően néhány nap kímélő életmód javasolt, pár napig sportolás és intenzív testgyakorlatok végzése nem javasolt. Fokozottan oda kell figyelni a szem és a szem körüli területek tisztán tartására, kerülendő, hogy a szembe bármilyen idegen anyag kerüljön. A szemcseppeket a műtétet követő hetekben az orvosi utasítás szerint szükséges használni. A műtétet követően 1 nappal, 1 héttel, 2 hónappal és 6 hónappal végzünk kontroll vizsgálatokat, amennyiben az operáló orvos ezt másképpen nem rendeli.